Jdi na obsah Jdi na menu
 


Elisa z Rivombrosy

 

Příběh popisuje dobu 18. století a hlavní hrdinkou je Elisa Scalziová (Vittoria Puccini). Elisa pochází z chudé rodiny, její rodiče pracovali s knihami a díky tomu Elisa umí číst i psát. Po smrti svého otce začne pracovat jako sloužící na italském panství Rivombrosa rodiny šlechticů Ristoriových. Díky své inteligenci a vzdělání se stává společnicí hraběnky Agnesse. Hraběnka si ji velmi oblíbí a bare ji pod ochranná křídla. Agnesse má dceru Annu (Antonella Fattori) a Fabrizia (Alessandro Preziosi). Anna je velmi krásná ctižádostivá žena provdaná za markýze Alvise Radicatiho, se kterým má dceru Emílii (Carlotta Previati). Alviso rozhazuje všechen majetek, má milenku a na dceři a manželce mu nezáleží. Fabrizio je mladý hrabě, který se stal vojákem a odešel do války. Na Rivombrosu se vrací kvůli své matce, která je stará a nemocná.

Celá první řada se točí kolem litiny, na které jsou napsány jména zrádců, kteří chtějí zabít krále.

Když Fabrizio poprvé spatří Elisu, myslí si, že je urozená a chová se k ní mile. Pravda se ale vždy roznese a Farbrizio se k Elise začne chovat hrubě. I když se do Elisy zamiluje, vynucuje si její přízeň dalo by se říci násilím. Elisa ho odmítá. Stane se zvrat a Fabrizio si uvědomí, že takhle její lásku nezíská. Trpělivost přináší růže a vše se v dobré obrátí. Ale nebylo by to napínavé. kdyby se nenašli nějací odpůrci. Anna je od prvního okamžiku proti vztahu šlechtice a služky. Stejně jako tomu kdysi bylo mezi doktorem Antoniem Ceppim (Cesare Bocci) a jeho manželkou-pouhá služka, která se utopila. Stejně i Lukrezia Van Necker (Jane Alexander), která byla dříve Fabriziovou láskou.

Když Fabrizio zjistí, že sluha Angelo Buondio (Pierluigi Coppola) je do Elisy velmi zamilovaný, napadne ho, že si Angelo vezme Elisu a on si ji nechá jako milenku. Elisa se urazí a žádost o ruku od Angela přijme. K svatbě ale nedojde, protože Elisa uteče od oltáře a hned se stává nenáviděna několika lidmi jako je například Angelova sestra Bianca (Sabrina Sirchia), která Elise ztrpčuje život…..

Fabrizio se svatby nechtěl zúčastnit a odjel se seznamem zrádců, ale byl zraněn a naštěstí se mu podařilo vrátit se zpět na Rivombrosu, kde zjišťuje, že ke svatbě nedošlo. Dává se s Elisou dohromady a chtějí se tajně vzít. Mezitím však zemře hraběnka Agnesse.  Jejich plán vzít se však překazí Lukrezia, která zabije kněze. Fabrizio se však nevzdává a pořádá obřad podruhé. Ale Anna si s Lukrézii dohodne plán a na obřadě všichni dávají silný nesouhlas se svatbou a kněz je odmítá oddat. Fabrizio Annu s rodinou vyhodí z Rivombrosy. Odjíždějí do turínské usedlosti kde Alviso schovává svou milenku Bettu Mafei. Anna je velmi zdrcena, manžela nemiluje ale cítí se podvedená. Alviso se svou milenkou, přáteli Anně ztrpčuje život a Anna se s Emílií vrací na Rivombrosu a za vše se omlouvá. Do děje se dostává Fabriziův nemanželský syn Martin, kterého Elisa našla jako sirotka v hospodě.

Fabriziův přítel Giulio Drago (Kaspar Capparoni), je zamilován do Margeritty Maffei (Eleonora Mazzoni), která se rozhodne stát jeptiškou. Giulio se tomu snaží zabránit, ale marně, protože Fabrizio pomůže Margeritě. Giulio na oplátku udělá vše pro to, aby seznam získal, protože je jeden ze spiklenců. Jednou v noci začne prohledávat na Rivombrose knihovnu a Fabrizio ho zabije.

Vévoda Ottavio Ranieri(Luca Ward) je milencem Lukrezie a také spiklenec. Všemožně se snaží od Fabrizia seznam získat, ale marně. Lstí dostane své sluho v noci na Rivombrosu, aby seznam našli. Elisa se snaží Fabriziovi pomoci, ale spadne ze shodí a jelikož je těhotná, tak potratí. Rozhněvaný Fabritio se pokusí dát seznam přes králova tajemníka markýze Bovia, manžela Lukrezie. Lukrezie manžela zastřelí a vinu svede na Fabrizia. Chrání svou kůži i své jméno v seznamu spiklenců. Fabrizio je uvržen do vězení a čeká na rozsudek.

Na Rivombrosu se mezitím vrací Alviso s milenkou Bettou. Anna je opuštěná a začne hledat útěchu u Atonia. Začne se mezi nimi formovat přátelství a nakonec láska.

Alviso zjistí, že je nakažen sifilisem. Nakažená je i Betta a umírá.

Elisa se mezi tím snaží Fabrizia dostat z vězení, aby nebyl popraven. Spřátelí se se sestřenkou krále Clélií. Noc před popravou je Clélie zabita a Elise nezbývá nic jiného, než udělat něco sama. Převleče se za Clélii a odjíždí na popravu. Tam předá seznam králi a vše se vysvětlí. Ranieri je vsazen do vězení a Elisa sděluje Fabriziovi, že je znovu těhotná. Král z vděčnosti dává Elise šlechtický titul.